Legislative Calendar for Wednesday, February 6, 2019

House Standing Committee on Agriculture 8:30 am, Annex Room 129

Agenda:
Update on the Industrial Hemp Program
• Commissioner Ryan Quarles, Kentucky Department of Agriculture

Issues Facing CBD Companies
• Katie Moyer, Kentucky Hemp Works
• Jason Marshall, Rocky Ridge Hemp Company

Members:
Rep. Richard Heath (Chair), Rep. Mark Hart, Rep. Myron Dossett, Rep. Larry Elkins, Rep. Kelly Flood, Rep. Joe Graviss, Rep. Chris Harris, Rep. Angie Hatton, Rep. Kim King, Rep. Matthew Koch, Rep. Phillip Pratt, Rep. Rick Rand, Rep. Brandon Reed, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Steven Rudy, Rep. Dean Schamore, Rep. John Sims Jr, Rep. Wilson Stone, Rep. Nancy Tate, Rep. Walker Thomas, Rep. James Tipton, Rep. Susan Westrom, Rep. Les Yates

House Standing Committee on Licensing, Occupations, and Administrative Regulations (H) 9:00 am, Annex Room 131

Agenda:
BILLS FOR CONSIDERATION
• 19RS HB 43 – AN ACT relating to charitable gaming.
• 19RS HB 116 – AN ACT relating to distillery local option elections.
• 19RS HB 133 – AN ACT relating to mechanical systems.

Members:
Rep. Adam Koenig (Chair), Rep. Matthew Koch, Rep. Tom Burch, Rep. Al Gentry, Rep. Thomas Huff, Rep. Dennis Keene, Rep. Nima Kulkarni, Rep. C. Ed Massey, Rep. Chad McCoy, Rep. Jerry T. Miller, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Sal Santoro, Rep. Diane St. Onge, Rep. Buddy Wheatley

Senate Standing Committee on Health and Welfare 10:00 am, Annex Room 149

Agenda:
Presentation on the Rate Changes Effecting the Passport Health Plan
• Adam Meier, Secretary, Cabinet for Health and Family Services
• Carol H. Steckel, Commissioner, Department for Medicaid Services, Cabinet for Health and Family Services
• Mary Hegemann, FSA, MAAA, Principal, Wakely Consulting Group
• Maria Dominiak, FSA, MAAA, Senior Consulting Actuary, Wakely Consulting Group

Consideration of Bills
• 19RS SB 31 – AN ACT relating to sibling visitation.
• 19RS SB 77 – AN ACT relating to expanding organ donor registration.

Members:
Sen. Ralph Alvarado (Chair), Sen. Stephen Meredith, Sen. Julie Raque Adams, Sen. Tom Buford, Sen. Danny Carroll, Sen. Julian M. Carroll, Sen. David P. Givens, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Max Wise

Senate Standing Committee on Natural Resources and Energy 11:00 Am, Annex Room 154

Members:
Sen. Brandon Smith (Chair), Sen. Robby Mills, Sen. Jared Carpenter, Sen. Matt Castlen, Sen. C.B. Embry, Sen. Paul Hornback, Sen. John Schickel, Sen. Reginald Thomas, Sen. Johnny Ray Turner, Sen. Robin L. Webb, Sen. Whitney Westerfield

House Standing Committee on Judiciary 12:00 Noon, Annex Room 171

Agenda:
An Overview of Bail Reform – DISCUSSION ONLY

Administrative Office of the Courts
• Laurie Dudgeon, Director, Administrative Office of the Courts

Judicial Perspectives
• Judge Jean Chenault Logue, 25th Judicial Circuit, President of the Circuit Judges Association
• Judge J. Foster Cotthoff, 3rd Judicial District

Judicial Perspectives (Continued)
• Judge Richard A. Brueggemann, 54th Judicial Circuit
• Judge Patricia M. Summe, 16th Judicial Circuit
• Judge Julie Reinhardt Ward, 17th Judicial Circuit

Jailer Perspectives
• Brad Boyd, Christian County Jailer

Prosecutor Perspectives
• Chris Cohron, Commonwealth’s Attorney for the 8th Judicial Circuit
• Rob Sanders, Commonwealth’s Attorney for the 16th Judicial Circuit
• Martin Hatfield, Pulaski County Attorney, President of the Kentucky County Attorneys Association

Criminal Defense Perspectives
• B. Scott West, Deputy Public Advocate, Department of Public Advocacy

Members:
Rep. Jason Petrie (Chair), Rep. C. Ed Massey, Rep. Charles Booker, Rep. Kevin D. Bratcher, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Chris Harris, Rep. Angie Hatton, Rep. Jeff Hoover, Rep. Nima Kulkarni, Rep. Stan Lee, Rep. Derek Lewis, Rep. Savannah Maddox, Rep. Chad McCoy, Rep. Reginald Meeks, Rep. Patti Minter, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Jason Nemes, Rep. Brandon Reed

House Standing Committee On Veterans, Military Affairs, And Public Protection 12:00 Noon, Annex Room 169

Members:
Rep. Tim Moore (Chair), Rep. John Blanton, Rep. Myron Dossett, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Chris Fugate, Rep. Mark Hart, Rep. Matthew Koch, Rep. Scott Lewis, Rep. C. Ed Massey, Rep. Patti Minter, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Attica Scott, Rep. Walker Thomas, Rep. Susan Westrom, Rep. Buddy Wheatley, Rep. Rob Wiederstein, Rep. Lisa Willner, Rep. Les Yates

House Convenes 2:00 pm, House Chambers

Senate Convenes 2:00 pm, Senate Chambers

Senate Standing Committee On State And Local Government 12:00 PM Joint w/ (H) Local Gov., Annex Room 154

Members:
Sen. Wil Schroder (Chair), Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Stan Humphries, Sen. Christian McDaniel, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Robby Mills, Sen. Albert Robinson, Sen. Damon Thayer, Sen. Johnny Ray Turner

House Standing Committee On Local Government  12:00 Pm Joint W/ (S) St. & Local Gov., Annex Room 154

Agenda:
Review of the 2019 Kentucky Small Cities Community Development Block Grant Program and HUD Section 108 Loan Guarantee Program
• Amy Barnes, Executive Director, Office of Federal Grants, Department for Local Government

Public Comments

Members:
Rep. Michael Meredith (Chair), Rep. Rob Rothenburger, Rep. Danny Bentley , Rep. George Brown Jr, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Larry Elkins, Rep. Deanna Frazier, Rep. Joe Graviss, Rep. Cluster Howard, Rep. Regina Huff, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Stan Lee, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Jerry T. Miller, Rep. Brandon Reed, Rep. John Sims Jr, Rep. Maria Sorolis

House Standing Committee On Education  Upon Adjournment, Annex Room 169

Agenda:
Bills For Discussion ONLY
• 19RS HB 1 – AN ACT relating to school safety.

Other Business

Members:
Rep. Regina Huff (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Tina Bojanowski, Rep. R. Travis Brenda, Rep. Randy Bridges, Rep. John Bam Carney, Rep. Jim Glenn, Rep. Mark Hart, Rep. Scott Lewis, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. C. Ed Massey, Rep. Bobby McCool, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Attica Scott, Rep. John Sims Jr, Rep. James Tipton, Rep. Russell Webber, Rep. Lisa Willner

House Standing Committee On Local Government Upon Adjournment of Joint Meeting, Annex Room 131

Agenda:
The following bills are posted and may be called for consideration:
• 19RS HB 69 – AN ACT relating to local investments.
• 19RS HB 135 – AN ACT relating to contracting of public works projects.

Members:
Rep. Michael Meredith (Chair), Rep. Rob Rothenburger, Rep. Danny Bentley , Rep. George Brown Jr, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Larry Elkins, Rep. Deanna Frazier, Rep. Joe Graviss, Rep. Cluster Howard, Rep. Regina Huff, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Stan Lee, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Jerry T. Miller, Rep. Brandon Reed, Rep. John Sims Jr, Rep. Maria Sorolis

Be the first to comment on "Legislative Calendar for Wednesday, February 6, 2019"

Leave a comment