Legislative Calendar for Tuesday, March 7, 2017

SENATE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 9:00 am, Annex Room 149

Agenda: Bill For Consideration and/or Discussion: SB 215, HB 13, HB 245, HB 274, HB 368 and HB 502
Members: Sen. Christian McDaniel (Chair), Sen. Stan Humphries, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Danny Carroll, Sen. Rick Girdler, Sen. David P. Givens, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Dennis Parrett, Sen. Wil Schroder, Sen. Brandon Smith, Sen. Robin L. Webb, Sen. Stephen West, Sen. Max Wise

HOUSE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – 9:00 am, Annex Room 154

Agenda: Bill for consideration: SB 1
Members: Rep. John Carney (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Danny Bentley , Rep. Regina Bunch, Rep. Jim DeCesare, Rep. Mark Hart, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Phil Moffett, Rep. Tim Moore, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Jody Richards, Rep. Attica Scott, Rep. James Tipton, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Jill York

HOUSE STANDING COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES AND ENERGY – 9:00 am, Annex Room 131

Agenda: Consideration of the following bills: SB 248 and SB 249
Members: Rep. Jim Gooch (Chair), Rep. Chris Fugate, Rep. John Blanton, Rep. Larry Brown, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Matt Castlen, Rep. Tim Couch, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Daniel Elliott , Rep. Kelly Flood, Rep. Dennis Keene, Rep. Brian Linder, Rep. Reginald Meeks, Rep. Suzanne Miles, Rep. Marie Rader, Rep. Jim Stewart, Rep. Jim Wayne, Rep. Jill York

HOUSE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 10:00 am, Annex Room 154

Agenda: Bill For Consideration and/or Discussion: SB 153, HB 292, HB 355, HB 363 and HB 399
Members: Rep. Steven Rudy (Chair), Rep. Ken Fleming, Rep. Rocky Adkins, Rep. Regina Bunch, Rep. Tim Couch, Rep. Myron Dossett, Rep. Kelly Flood, Rep. Jeff Greer, Rep. David Hale, Rep. Brian Linder, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Jason Nemes, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Jody Richards, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Jim Stewart, Rep. James Tipton, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Russell Webber, Rep. Susan Westrom, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON LICENSING, OCCUPATIONS, AND ADMINISTRATIVE REGULATIONS – 10:00 am, Annex Room 169

Agenda: Consideration of HB 23, HB 50, HB 100, HB 113, HB 183, HB 208, HB 227, HB 271, HB 304, HB 359 and HB 394
Members: Sen. John Schickel (Chair), Sen. Paul Hornback, Sen. Joe Bowen, Sen. Tom Buford, Sen. Julian M. Carroll, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Christian McDaniel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Damon Thayer

HOUSE STANDING COMMITTEE ON STATE GOVERNMENT – 10:00 am, Annex Room 171

Agenda: Bills for Consideration: SB 163, SB 165, SB 177, SB 183 and SB 247
Members: Rep. Jerry T. Miller (Chair), Rep. Kenny Imes, Rep. Kevin D. Bratcher, Rep. Tom Burch, Rep. John Carney, Rep. Will Coursey, Rep. Jim DeCesare, Rep. Derrick Graham, Rep. Richard Heath, Rep. Dennis Horlander, Rep. DJ Johnson, Rep. Brian Linder, Rep. Phil Moffett, Rep. Rick Rand, Rep. Jody Richards, Rep. Bart Rowland, Rep. Tommy Turner, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Scott Wells

SENATE STANDING COMMITTEE ON AGRICULTURE – 11:00 am, Annex Room 131

Agenda: Consideration of the following bills: HB 200 and HB 360
Members: Sen. Paul Hornback (Chair), Sen. Stephen West, Sen. Jared Carpenter, Sen. C.B. Embry, Sen. David P. Givens, Sen. Stan Humphries, Sen. Dennis Parrett, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Damon Thayer, Sen. Robin L. Webb, Sen. Whitney Westerfield

HOUSE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT AND WORKFORCE INVESTMENT – 11:00 am, Annex Room 129

Agenda: Bill for consideration: SB 11
Members: Rep. Jim DeCesare (Chair), Rep. Phillip Pratt, Rep. Lynn Bechler, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Al Gentry, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. James Kay, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Jerry T. Miller, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Jason Nemes, Rep. David Osborne, Rep. Jason Petrie, Rep. Steve Riley, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Diane St. Onge, Rep. Wilson Stone, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Scott Wells, Rep. Addia Wuchner

SENATE STANDING COMMITTEE ON BANKING AND INSURANCE – 12:00 Noon, Annex Room 129 Canceled!

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON JUSTICE, PUBLIC SAFETY, & JUDICIARY (H) –
12:00 pm, Annex Room 125 Canceled!

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON GENERAL GOVERNMENT – 12:00 Noon, Annex Room 171 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT, TOURISM, AND LABOR – 12:00 Noon, Annex Room 169 Canceled!

HOUSE STANDING COMMITTEE ON TRANSPORTATION – 12:00 Noon, Annex Room 149

Agenda: Consideration of the Following Bills: SB 189, SB 122, SJR 57, SB 73, SB 176 and SB 156
Members: Rep. Marie Rader (Chair), Rep. Robby Mills, Rep. Walker Thomas, Rep. Lynn Bechler, Rep. Tim Couch, Rep. Ken Fleming, Rep. Chris Fugate, Rep. Al Gentry, Rep. David Hale, Rep. Chris Harris, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Kenny Imes, Rep. Dan Johnson, Rep. James Kay, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Charles Miller, Rep. Tim Moore, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Rick Rand, Rep. Steve Riggs, Rep. Sal Santoro, Rep. John Sims Jr, Rep. Jim Stewart, Rep. Scott Wells

House Convenes – 2:00 pm, House Chambers
Senate Convenes -2:00 pm, Senate Chambers

HOUSE STANDING COMMITTEE ON ELECTIONS, CONSTITUTIONAL AMENDMENTS, AND INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS –  Upon Adjournment, Annex Room 131

Agenda: Consideration of SB 145
Members: Rep. Kenny Imes (Chair), Rep. DJ Johnson, Rep. Lynn Bechler, Rep. Kevin D. Bratcher, Rep. Joseph M. Fischer, Rep. Derrick Graham, Rep. Dan Johnson, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Tim Moore, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Jason Nemes, Rep. Sannie Overly, Rep. Jason Petrie, Rep. Attica Scott

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – Upon Adjournment, Annex Room 169

Agenda: pending
Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb

Be the first to comment on "Legislative Calendar for Tuesday, March 7, 2017"

Leave a comment