Legislative Calendar for Thursday, March 2, 2017

HOUSE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT AND WORKFORCE INVESTMENT – 8:00 am, Annex Room 129

Agenda: Bill for consideration: HB 388
Members: Rep. Jim DeCesare (Chair), Rep. Phillip Pratt, Rep. Lynn Bechler, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Al Gentry, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. James Kay, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Jerry T. Miller, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. David Osborne, Rep. Jason Petrie, Rep. Steve Riley, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Diane St. Onge, Rep. Wilson Stone, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Scott Wells, Rep. Addia Wuchner

HOUSE STANDING COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES AND ENERGY – 8:00 am, Annex Room 171 Canceled!

HOUSE STANDING COMMITTEE ON ELECTIONS, CONSTITUTIONAL AMENDMENTS, AND INTERGOVERNMENTAL AFFAIRS – 9:00 am, Annex Room 131 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON VETERANS, MILITARY AFFAIRS, AND PUBLIC PROTECTION – 9:00 am, Annex Room 169

Agenda: Bills for consideration: HB 268, HB 311, HB 498, HCR 59, HB 225 and SB 187
Members: Sen. Albert Robinson (Chair), Sen. C.B. Embry, Sen. Julian M. Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Ernie Harris, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Stan Humphries, Sen. Dennis Parrett, Sen. Wil Schroder, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Whitney Westerfield, Sen. Mike Wilson, Sen. Max Wise

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON PERSONNEL, PUBLIC RETIREMENT, AND FINANCE – 10:00 am, Annex Room 129

Agenda: Finance and Administration Cabinet Presenters: William M. Landrum III, Secretary, Edwin King, Chief of Staff, Personnel Cabinet Presenters: Thomas B. Stephens, Secretary, Jana Smith, Executive Director, Office of Administrative Services Jenny Goins, Commissioner, Dept. of Employee Insurance, Personnel Board Presenter: Mark A. Sipek, Executive Director
Members: Rep. Brian Linder (Chair), Rep. Jerry T. Miller (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Myron Dossett, Rep. Jim Wayne, Rep. Adam Koenig, Rep. Michael Meredith, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Phil Moffett

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON POSTSECONDARY EDUCATION – 10:00 am, Annex Room 125 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY -10:00 am, Annex Room 154

Agenda: Consideration of HB 38, HB 222, HB 223, HB 329 and HB 374
Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb

HOUSE STANDING COMMITTEE ON SMALL BUSINESS AND INFORMATION TECHNOLOGY – 10:00 am, Annex Room 149

Agenda: Consideration of SB 10
Members: Rep. Diane St. Onge (Chair), Rep. Larry Brown, Rep. George Brown Jr, Rep. John Carney, Rep. Matt Castlen, Rep. Chris Harris, Rep. Richard Heath, Rep. David Meade, Rep. Michael Meredith, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Charles Miller, Rep. Sannie Overly, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Bart Rowland, Rep. Steven Rudy, Rep. Kevin Sinnette

HOUSE STANDING COMMITTEE ON TOURISM AND OUTDOOR RECREATION – 10:00 am, Annex Room 131 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – 11:30 am, Annex Room 171

Agenda: Bills for Consideration (Not necessarily listed in the order in which they will be considered) SB 106, SB 217, SB 250, HB 195, HB 269 and HB 312
Members: Sen. Mike Wilson (Chair), Sen. Max Wise, Sen. Julie Raque Adams, Sen. Danny Carroll, Sen. David P. Givens, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. Stephen Meredith, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Reginald Thomas, Sen. Johnny Ray Turner, Sen. Stephen West

HOUSE STANDING COMMITTEE ON HEALTH AND FAMILY SERVICES – 12:00 Noon, Annex Room 169

Agenda: Consideration of Referred Bills: HB 308, HCR 100, SB 21, SB 89, SB 101 and SB 129
Members: Rep. Addia Wuchner (Chair), Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Danny Bentley , Rep. Robert Benvenuti , Rep. Larry Brown, Rep. George Brown Jr, Rep. Jim Gooch, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Chad McCoy, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Steve Riley, Rep. Russell Webber

HOUSE STANDING COMMITTEE ON STATE GOVERNMENT – 12:00 Noon, Annex Room 154

Agenda: Consideration of HB 114, HB 167, HB 469 and SB 104
Members: Rep. Jerry T. Miller (Chair), Rep. Kenny Imes, Rep. Kevin D. Bratcher, Rep. Tom Burch, Rep. John Carney, Rep. Will Coursey, Rep. Jim DeCesare, Rep. Derrick Graham, Rep. Richard Heath, Rep. Dennis Horlander, Rep. DJ Johnson, Rep. David Meade, Rep. Phil Moffett, Rep. Rick Rand, Rep. Jody Richards, Rep. Bart Rowland, Rep. Tommy Turner, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Scott Wells

House Convenes – 2:00 pm, House Chambers

Senate Convenes – 2:00 pm, Senate Chambers

HOUSE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – Upon Adjournment of the House, Annex Room 171

Agenda: Consideration of HB 417, HB 427 and HB 492
Members: Rep. Joseph M. Fischer (Chair), Rep. Jason Petrie, Rep. Robert Benvenuti , Rep. John Blanton, Rep. Larry Brown, Rep. Tom Burch, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Angie Hatton, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Stan Lee, Rep. Chad McCoy, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Jason Nemes, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Brandon Reed, Rep. Kevin Sinnette, Rep. Ken Upchurch, Rep. Gerald Watkins

SENATE STANDING COMMITTEE ON BANKING AND INSURANCE – Upon Adjournment of the Senate, Capitol Room 327

Agenda: Consideration of HB 153 and HB 163
Members: Sen. Tom Buford (Chair), Sen. Jared Carpenter, Sen. Julie Raque Adams, Sen. Rick Girdler, Sen. Christian McDaniel, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Dennis Parrett, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Albert Robinson, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum

HOUSE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – Upon Adjournment, Annex Room 154

Agenda: Bills for consideration: HB 58, HB 206, SB 50, SB 159 and SB 161
Members: Rep. John Carney (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Danny Bentley , Rep. Regina Bunch, Rep. Jim DeCesare, Rep. Mark Hart, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Phil Moffett, Rep. Tim Moore, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Jody Richards, Rep. Attica Scott, Rep. James Tipton, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Jill York

Be the first to comment on "Legislative Calendar for Thursday, March 2, 2017"

Leave a comment