Legislative Calendar for Tuesday, February 28, 2017

House Convenes 8:00 am, House Chambers

SENATE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 9:00 am, Annex Room 149

Agenda: Bills For Consideration and/or Discussion: SB 13, SB 130, SB 173, SB 215 and SB 238
Members: Sen. Christian McDaniel (Chair), Sen. Stan Humphries, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Danny Carroll, Sen. Rick Girdler, Sen. David P. Givens, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Dennis Parrett, Sen. Wil Schroder, Sen. Brandon Smith, Sen. Robin L. Webb, Sen. Stephen West, Sen. Max Wise

HOUSE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – 9:15 am, Annex Room 346

Agenda: pending
Members: Rep. John Carney (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Danny Bentley , Rep. Regina Bunch, Rep. Jim DeCesare, Rep. Mark Hart, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Phil Moffett, Rep. Tim Moore, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Jody Richards, Rep. Attica Scott, Rep. James Tipton, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Jill York

HOUSE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 10:00 am, Annex Room 154

Agenda: Bills For Consideration and/or Discussion: HB 168, HB 410 and HB 471
Members: Rep. Steven Rudy (Chair), Rep. Ken Fleming, Rep. Rocky Adkins, Rep. Regina Bunch, Rep. Tim Couch, Rep. Myron Dossett, Rep. Kelly Flood, Rep. Jeff Greer, Rep. David Hale, Rep. Brian Linder, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Jason Nemes, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Jody Richards, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Jim Stewart, Rep. James Tipton, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Russell Webber, Rep. Susan Westrom, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON LICENSING, OCCUPATIONS, AND ADMINISTRATIVE REGULATIONS – 10:00 am, Annex Room 169

Agenda: Bills for consideration: SB 40, SB 219 and HB 239
Members: Sen. John Schickel (Chair), Sen. Paul Hornback, Sen. Joe Bowen, Sen. Tom Buford, Sen. Julian M. Carroll, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Christian McDaniel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Damon Thayer

SENATE STANDING COMMITTEE ON AGRICULTURE – 11:00 am, Annex Room 131

Agenda: Consideration of the following bills: HB 237, HB 35, SB 218 and SB 139, Update on the University of Kentucky Grain and Forage Center of Excellence: Drew Graham, Assistant Dean, UK College of Agriculture, Food and Environment, Dr. Chad Lee, Director, UK Grain and Forage Center of Excellence
Members: Sen. Paul Hornback (Chair), Sen. Stephen West, Sen. Jared Carpenter, Sen. C.B. Embry, Sen. David P. Givens, Sen. Stan Humphries, Sen. Dennis Parrett, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Damon Thayer, Sen. Robin L. Webb, Sen. Whitney Westerfield

SENATE STANDING COMMITTEE ON BANKING AND INSURANCE – 12:00 Noon, Annex Room 129

Agenda: Consideration of SB 135, HB 191, HB 207, HB 242 and HB 324
Members: Sen. Tom Buford (Chair), Sen. Jared Carpenter, Sen. Julie Raque Adams, Sen. Rick Girdler, Sen. Christian McDaniel, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Dennis Parrett, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Albert Robinson, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON JUSTICE, PUBLIC SAFETY, & JUDICIARY (H) – 12:00 Noon, Annex Room 154

Agenda: Judicial Branch, Budget Overview, Presenter: John D. Minton, Chief Justice
Members: Rep. Jason Nemes (Chair), Rep. Joseph M. Fischer (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Phillip Pratt, Rep. Arnold Simpson, Rep. Daniel Elliott , Rep. Stan Lee, Rep. Jason Petrie, Rep. Brandon Reed, Rep. Kevin Sinnette

SENATE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT, TOURISM, AND LABOR – 12:00 Noon, Annex Room 169

Agenda: Bills for consideration: SB 170, HB 257 and SB 235
Members: Sen. Alice Forgy Kerr (Chair), Sen. Stephen Meredith, Sen. Perry B. Clark, Sen. Rick Girdler, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Ernie Harris, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Wil Schroder, Sen. Reginald Thomas, Sen. Mike Wilson, Sen. Max Wise

HOUSE STANDING COMMITTEE ON TRANSPORTATION – 12:00 Noon, Annex Room 149

Agenda: Consideration of the Following Bills: HB 463, HB 73, HCR 90 and HB 354
Members: Rep. Marie Rader (Chair), Rep. Robby Mills, Rep. Walker Thomas, Rep. Lynn Bechler, Rep. Tim Couch, Rep. Ken Fleming, Rep. Chris Fugate, Rep. Al Gentry, Rep. David Hale, Rep. Chris Harris, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Kenny Imes, Rep. Dan Johnson, Rep. James Kay, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Charles Miller, Rep. Tim Moore, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Rick Rand, Rep. Steve Riggs, Rep. Sal Santoro, Rep. John Sims Jr, Rep. Jim Stewart, Rep. Scott Wells

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON GENERAL GOVERNMENT – 1:00 pm, Annex Room 171

Agenda: Department for Local Government Budget Overview and Update, Presenter: Andrew Schachtner, Executive Assistant, Office of Financial Management Amy Barnes, Executive Director, Office of State Grants
Members: Rep. Suzanne Miles (Chair), Rep. Jim Gooch (ex officio), Rep. Jerry T. Miller (ex officio), Rep. Tim Moore (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Tim Couch, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Will Coursey, Rep. Richard Heath, Rep. Kenny Imes, Rep. Kim King

 Senate Convenes – 2:00 pm, Senate Chambers

HOUSE STANDING COMMITTEE ON HEALTH AND FAMILY SERVICES – Upon Adjournment, Annex Room 129

Agenda: Consideration of Referred Bill: SB 4
Members: Rep. Addia Wuchner (Chair), Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Danny Bentley , Rep. Robert Benvenuti , Rep. Larry Brown, Rep. George Brown Jr, Rep. Jim Gooch, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Chad McCoy, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Steve Riley, Rep. Russell Webber