Legislative Calendar for Tuesday, February 21, 2017

SENATE STANDING COMMITTEE ON AGRICULTURE – 11:30 am, Annex Room 131 Canceled!

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON JUSTICE, PUBLIC SAFETY, & JUDICIARY (H) – 12:00 Noon, Annex Room 169

Agenda: Justice and Public Safety Cabinet, Budget Overview and Cabinet concerns, Presenters: John Tilley, Secretary, Rodney Ballard, Commissioner, Department of Corrections, Mark Filburn, Commissioner, Department of Criminal Justice Training Carey Cockerell, Commissioner, Department of Juvenile Justice, Ed Monahan, Public Advocate, Rick Sanders, Commissioner, Kentucky State Police
Members: Rep. Jason Nemes (Chair), Rep. Joseph M. Fischer (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Phillip Pratt, Rep. Arnold Simpson, Rep. Daniel Elliott , Rep. Stan Lee, Rep. Jason Petrie, Rep. Brandon Reed, Rep. Kevin Sinnette

HOUSE STANDING COMMITTEE ON LICENSING, OCCUPATIONS, AND ADMINISTRATIVE REGULATIONS (H) – 12:00 Noon, Annex Room 129

Agenda: Bill for consideration: HB 50, HB 113, HB 136, HB 208 and HB 271
Members: Rep. Adam Koenig (Chair), Rep. Chad McCoy, Rep. Al Gentry, Rep. Dennis Keene, Rep. Jerry T. Miller, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. David Osborne, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Diane St. Onge, Rep. Walker Thomas, Rep. Susan Westrom

HOUSE STANDING COMMITTEE ON TRANSPORTATION – 12:00 Noon, Annex Room 149

Agenda: Consideration of the Following Bills: HB 27, HB 350, HB 404, HB 215, HB 294, HB 73 and HB 184
Members: Rep. Marie Rader (Chair), Rep. Robby Mills, Rep. Walker Thomas, Rep. Lynn Bechler, Rep. Tim Couch, Rep. Ken Fleming, Rep. Chris Fugate, Rep. Al Gentry, Rep. David Hale, Rep. Chris Harris, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Kenny Imes, Rep. Dan Johnson, Rep. James Kay, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Charles Miller, Rep. Tim Moore, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Rick Rand, Rep. Steve Riggs, Rep. Sal Santoro, Rep. John Sims Jr, Rep. Jim Stewart, Rep. Scott Wells

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON GENERAL GOVERNMENT – 1:00 pm, Annex Room 171

Agenda: Department for Local Government Budget Overview and Update, Presenter: Andrew Schachtner, Executive Assistant, Office of Financial Management Amy Barnes, Executive Director, Office of State Grants
Members: Rep. Suzanne Miles (Chair), Rep. Jim Gooch (ex officio), Rep. Jerry T. Miller (ex officio), Rep. Tim Moore (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Tim Couch, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Will Coursey, Rep. Richard Heath, Rep. Kenny Imes, Rep. Kim King

CAPITAL PROJECTS AND BOND OVERSIGHT COMMITTEE – 1:00 pm, Annex Room 154

Members: Sen. Stan Humphries (Co-Chair), Sen. Julian M. Carroll, Sen. Rick Girdler, Sen. Christian McDaniel, Rep. Larry Brown, Rep. Will Coursey, Rep. Phil Moffett, Rep. Steven Rudy

HOUSE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – 1:30 pm, Annex Room 131

Agenda: Bills for consideration: HB 128, HB 252 and HB 312, Discussion: Income tax credit for tuition assistance based on contributions made to a qualified scholarship-granting organization. (See HB 162, AN ACT relating to opportunities in education; referred to Appropriations and Revenue Committee.)
Members: Rep. John Carney (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Danny Bentley , Rep. Regina Bunch, Rep. Jim DeCesare, Rep. Mark Hart, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Phil Moffett, Rep. Tim Moore, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Jody Richards, Rep. Attica Scott, Rep. James Tipton, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 2:00 pm, Annex Room 149

Members: Sen. Christian McDaniel (Chair), Sen. Stan Humphries, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Danny Carroll, Sen. Rick Girdler, Sen. David P. Givens, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Dennis Parrett, Sen. Wil Schroder, Sen. Brandon Smith, Sen. Robin L. Webb, Sen. Stephen West, Sen. Max Wise

SENATE STANDING COMMITTEE ON LICENSING, OCCUPATIONS, AND ADMINISTRATIVE REGULATIONS – 2:30 pm, Annex Room 171

Agenda: Bills for consideration: SB 40, SB 105 and SB 165
Members: Sen. John Schickel (Chair), Sen. Paul Hornback, Sen. Joe Bowen, Sen. Tom Buford, Sen. Julian M. Carroll, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Christian McDaniel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Damon Thayer
Note: Please note that the room and the time of the meeting are different than the regularly scheduled time and room.

HOUSE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE – 3:00 pm, Annex Room 154

Agenda: Bill For Consideration and/or Discussion: HB 13, HB 60, HB 245, HB 274, HB 330 and HB 368
Members: Rep. Steven Rudy (Chair), Rep. Ken Fleming, Rep. Rocky Adkins, Rep. Regina Bunch, Rep. Tim Couch, Rep. Myron Dossett, Rep. Kelly Flood, Rep. Jeff Greer, Rep. David Hale, Rep. Brian Linder, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Jason Nemes, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Jody Richards, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Jim Stewart, Rep. James Tipton, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Russell Webber, Rep. Susan Westrom, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT, TOURISM, AND LABOR – 3:00 pm, Annex Room 149

Agenda: pending
Members: Sen. Alice Forgy Kerr (Chair), Sen. Stephen Meredith, Sen. Perry B. Clark, Sen. Rick Girdler, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Ernie Harris, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Wil Schroder, Sen. Reginald Thomas, Sen. Mike Wilson, Sen. Max Wise

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – 3:30 pm, Annex Room 149

Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb
Note: This meeting will begin upon adjournment of the Senate Standing Committee on Economic Development, Tourism and Labor

House Convenes – 4:00 pm, House Chambers

Senate Convenes – 4:00 pm, Senate Chambers

HOUSE STANDING COMMITTEE ON APPROPRIATIONS AND REVENUE –  Upon Adjournment, Annex Room 154

Agenda: pending
Members: Rep. Steven Rudy (Chair), Rep. Ken Fleming, Rep. Rocky Adkins, Rep. Regina Bunch, Rep. Tim Couch, Rep. Myron Dossett, Rep. Kelly Flood, Rep. Jeff Greer, Rep. David Hale, Rep. Brian Linder, Rep. Donna Mayfield, Rep. Suzanne Miles, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Jason Nemes, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Jody Richards, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Jim Stewart, Rep. James Tipton, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Russell Webber, Rep. Susan Westrom, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – Upon Adjournment, Annex Room 149

Agenda: pending
Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb