Legislative Calendar for Thursday, February 23, 2017

HOUSE STANDING COMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT AND WORKFORCE INVESTMENT – 8:00 am, Annex Room 129

Agenda: Bills for consideration: HB 369, SB 151, HB 306, HB 377, HB 378, HB 473 and HB 260
Members: Rep. Jim DeCesare (Chair), Rep. Phillip Pratt, Rep. Lynn Bechler, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Al Gentry, Rep. Toby Herald, Rep. Dennis Horlander, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. James Kay, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Jerry T. Miller, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. David Osborne, Rep. Jason Petrie, Rep. Steve Riley, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Diane St. Onge, Rep. Wilson Stone, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Scott Wells, Rep. Addia Wuchner

SENATE STANDING COMMITTEE ON STATE AND LOCAL GOVERNMENT 8:00 am, Annex Room 169

Agenda: Consideration of SB 39, SB 188, SB 222, SB 226 and SB 242
Members: Sen. Joe Bowen (Chair), Sen. Stan Humphries, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Christian McDaniel, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Albert Robinson, Sen. Wil Schroder, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Damon Thayer

HOUSE STANDING COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES AND ENERGY – 8:30 am, Annex Room 171

Agenda: Consideration of the following bills: HB 181 and HJR 56
Members: Rep. Jim Gooch (Chair), Rep. Chris Fugate, Rep. John Blanton, Rep. Larry Brown, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Matt Castlen, Rep. Tim Couch, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Daniel Elliott , Rep. Kelly Flood, Rep. Dennis Keene, Rep. Brian Linder, Rep. Reginald Meeks, Rep. Suzanne Miles, Rep. Marie Rader, Rep. Jim Stewart, Rep. Jim Wayne, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON VETERANS, MILITARY AFFAIRS, AND PUBLIC PROTECTION – 9:00 am, Annex Room 149

Agenda: Bills for consideration: SCR 78
Members: Sen. Albert Robinson (Chair), Sen. C.B. Embry, Sen. Julian M. Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Ernie Harris, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Stan Humphries, Sen. Dennis Parrett, Sen. Wil Schroder, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Whitney Westerfield, Sen. Mike Wilson, Sen. Max Wise

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON PERSONNEL, PUBLIC RETIREMENT, AND FINANCE – 10:00 am, Annex Room 129 Canceled!

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON POSTSECONDARY EDUCATION – 10:00 am, Annex Room 129

Agenda: Performance Funding Model Overview, 2016-2018 Enacted Budget Overview, Council on Postsecondary Education, Postsecondary Institutions, Presenters: Robert L. King, President, Kentucky Council on Postsecondary Education Dr. William H. Payne, Jr., Vice President for Finance and Administration, Kentucky Council on Postsecondary Education
Members: Rep. James Tipton (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. John Carney (ex officio), Rep. Steven Rudy (ex officio), Rep. Jody Richards, Rep. Danny Bentley , Rep. George Brown Jr, Rep. Jim DeCesare, Rep. Tim Moore

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – 10:00 am, Annex Room 154

Agenda: Consideration of SB 20, SB 120, SB 195, SB 186 and SB 224
Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb

HOUSE STANDING COMMITTEE ON SMALL BUSINESS AND INFORMATION TECHNOLOGY – 10:00 am, Annex Room 149

Agenda: The following bill may be considered: HB 540, Presentations: Kentucky Chamber Small Business Priorities, Fred Baumann, Chairman of Baumann Paper Company, Kate Shanks, Director of Public Affairs, Kentucky Chamber of Commerce, Aviation/Aerospace Economic Impact, Robert Riggs, Representative, Kentucky Aviation Association, Owen McNeill, Senior Project Consultant, Thomas P. Miller & Associates, Tom West, Senior Vice President, Thomas P. Miller & Associates
Members: Rep. Diane St. Onge (Chair), Rep. Larry Brown, Rep. George Brown Jr, Rep. John Carney, Rep. Matt Castlen, Rep. Chris Harris, Rep. Richard Heath, Rep. David Meade, Rep. Michael Meredith, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Charles Miller, Rep. Sannie Overly, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Bart Rowland, Rep. Steven Rudy, Rep. Kevin Sinnette

HOUSE STANDING COMMITTEE ON TOURISM AND OUTDOOR RECREATION – 10:00 am, Annex Room 131

Agenda: Consideration of HB 156, HB 323, HB 376, HB 390, HB 403, HB 425 and HB 484
Members: Rep. Tommy Turner (Chair), Rep. David Hale, Rep. John Blanton, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Chris Fugate, Rep. Angie Hatton, Rep. Toby Herald, Rep. Dan Johnson, Rep. Kim King, Rep. Robby Mills, Rep. Rick G. Nelson, Rep. John Sims Jr, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jill York

SENATE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – 11:30 am, Annex Room 171

Agenda: Bills for Consideration: SB 80, SB 136 and SB 190
Members: Sen. Mike Wilson (Chair), Sen. Max Wise, Sen. Julie Raque Adams, Sen. Danny Carroll, Sen. David P. Givens, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. Stephen Meredith, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Reginald Thomas, Sen. Johnny Ray Turner, Sen. Stephen West

HOUSE STANDING COMMITTEE ON HEALTH AND FAMILY SERVICES – 12:00 Noon, Annex Room 169

Agenda: Consideration of Referred Bills:HB 78, HB 301, HB 314, HB 364, HB 374, HB 409, SB 79 and HCR 105
Members: Rep. Addia Wuchner (Chair), Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Danny Bentley , Rep. Robert Benvenuti , Rep. Larry Brown, Rep. George Brown Jr, Rep. Jim Gooch, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Chad McCoy, Rep. Russ A. Meyer, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Steve Riley, Rep. Russell Webber

HOUSE STANDING COMMITTEE ON STATE GOVERNMENT – 12:00 Noon, Annex Room 154

Agenda: Consideration of: HB 186, HB 276, HB 332, HB 351, HB 367, HB 443, HB 502 and HCR 31,
Members: Rep. Jerry T. Miller (Chair), Rep. Kenny Imes, Rep. Kevin D. Bratcher, Rep. Tom Burch, Rep. John Carney, Rep. Will Coursey, Rep. Jim DeCesare, Rep. Derrick Graham, Rep. Richard Heath, Rep. Dennis Horlander, Rep. DJ Johnson, Rep. David Meade, Rep. Phil Moffett, Rep. Rick Rand, Rep. Jody Richards, Rep. Bart Rowland, Rep. Tommy Turner, Rep. Ken Upchurch, Rep. Jim Wayne, Rep. Scott Wells

House Convenes -2:00 pm, House Chambers

Senate Convenes – 2:00 pm, Senate Chambers

SENATE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – 1 Hour Upon Adjournment of the Senate, Annex Room 149

Agenda: Consideration of SB 9
Members: Sen. Whitney Westerfield (Chair), Sen. Wil Schroder, Sen. Joe Bowen, Sen. Danny Carroll, Sen. Perry B. Clark, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. John Schickel, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Robert Stivers, Sen. Robin L. Webb

HOUSE STANDING COMMITTEE ON EDUCATION – Upon Adjournment, Annex Room 154

Agenda: Bills for consideration: HB 495, HB 521, HB 522, SB 117 and HCR 114
Members: Rep. John Carney (Chair), Rep. Steve Riley, Rep. Danny Bentley , Rep. Regina Bunch, Rep. Jim DeCesare, Rep. Mark Hart, Rep. Mary Lou Marzian, Rep. Reginald Meeks, Rep. Charles Miller, Rep. Phil Moffett, Rep. Tim Moore, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Rick G. Nelson, Rep. Melinda Gibbons Prunty, Rep. Jody Richards, Rep. Attica Scott, Rep. James Tipton, Rep. Gerald Watkins, Rep. Russell Webber, Rep. Jill York

HOUSE STANDING COMMITTEE ON VETERANS, MILITARY AFFAIRS, AND PUBLIC PROTECTION – Upon Adjournment, Capitol House Chambers

Agenda: Bill for Consideration: HB 482
Members: Rep. Tim Moore (Chair), Rep. Donna Mayfield, Rep. Robert Benvenuti , Rep. Regina Bunch, Rep. Tom Burch, Rep. Will Coursey, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Myron Dossett, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Chris Fugate, Rep. Jeff Greer, Rep. Chris Harris, Rep. Mark Hart, Rep. Dan Johnson, Rep. DJ Johnson, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Brandon Reed, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Walker Thomas