Legislative Calendar for February 15, 2017

HOUSE STANDING COMMITTEE ON LICENSING, OCCUPATIONS, AND ADMINISTRATIVE REGULATIONS (H) – 8:00 am, Annex Room 169

Agenda: Bills for Consideration: HB 24, HB 100, HB 130 HB 172, HB 183 and HB 239
Members: Rep. Adam Koenig (Chair), Rep. Chad McCoy, Rep. Al Gentry, Rep. Dennis Keene, Rep. Jerry T. Miller, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. David Osborne, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Phillip Pratt, Rep. Sal Santoro, Rep. Arnold Simpson, Rep. Diane St. Onge, Rep. Walker Thomas, Rep. Susan Westrom

HOUSE STANDING COMMITTEE ON AGRICULTURE – 8:30 pm, Annex Room 129

Agenda: Consideration of bills: HB 237, HB 265 and HB 214
Members: Rep. Richard Heath (Chair), Rep. Mark Hart, Rep. Matt Castlen, Rep. Myron Dossett, Rep. Derrick Graham, Rep. David Hale, Rep. Angie Hatton, Rep. James Kay, Rep. Kim King, Rep. Suzanne Miles, Rep. Sannie Overly, Rep. Jason Petrie, Rep. Phillip Pratt, Rep. Rick Rand, Rep. Brandon Reed, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Steven Rudy, Rep. Dean Schamore, Rep. Wilson Stone, Rep. Walker Thomas, Rep. James Tipton, Rep. Tommy Turner, Rep. Susan Westrom

SENATE STANDING COMMITTEE ON TRANSPORTATION – 9:00 am, Annex Room 154

Agenda: Consideration of the Following Bills: SB 92, SB 122 and**Discussion only** SB 156
Members: Sen. Ernie Harris (Chair), Sen. Brandon Smith, Sen. Joe Bowen, Sen. Jared Carpenter, Sen. C.B. Embry, Sen. Jimmy Higdon, Sen. Paul Hornback, Sen. Gerald A. Neal, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Albert Robinson, Sen. Johnny Ray Turner, Sen. Mike Wilson

HOUSE STANDING COMMITTEE ON BANKING AND INSURANCE – 10:00 am, Annex Room 149
Agenda: Bills for consideration: HB 153, HB 324, HB 325 and HB 329
Members: Rep. Bart Rowland (Chair), Rep. Scott Wells, Rep. Will Coursey, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Joseph M. Fischer, Rep. Jim Gooch, Rep. Jeff Greer, Rep. Dennis Keene, Rep. Adam Koenig, Rep. Stan Lee, Rep. Chad McCoy, Rep. Michael Meredith, Rep. Steve Riggs, Rep. Wilson Stone, Rep. Addia Wuchner

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON HEALTH AND FAMILY SERVICES – 10:00 am, Annex Room 129 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON HEALTH AND WELFARE – 10:00 am, Annex Room 131

Agenda: Consideration of Referred Bills: SB 21, SB 89, SB 95, SB 101, SB 116, SB 129 and SB 150
Members: Sen. Julie Raque Adams (Chair), Sen. Ralph Alvarado, Sen. Tom Buford, Sen. Danny Carroll, Sen. Julian M. Carroll, Sen. David P. Givens, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Alice Forgy Kerr, Sen. Stephen Meredith, Sen. Reginald Thomas, Sen. Max Wise

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON PRIMARY AND SECONDARY EDUCATION AND WORKFORCE INVESTMENT – 11:00 am, Annex Room 169 Canceled!

SENATE STANDING COMMITTEE ON NATURAL RESOURCES AND ENERGY – 11:00 am, Annex Room 154

Agenda: Consideration/discussion of the following bills: SB 11
Members: Sen. Jared Carpenter (Chair), Sen. Brandon Smith, Sen. C.B. Embry, Sen. Ernie Harris, Sen. Paul Hornback, Sen. Ray S. Jones II, Sen. Christian McDaniel, Sen. John Schickel, Sen. Johnny Ray Turner, Sen. Robin L. Webb, Sen. Whitney Westerfield

HOUSE BUDGET REVIEW SUBCOMMITTEE ON ECONOMIC DEVELOPMENT, PUBLIC PROTECTION, TOURISM, AND ENERGY – 12:00 Noon, Annex Room 125 Canceled!

HOUSE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – 12:00 Noon, Annex Room 171

Agenda: Consideration of HB 93, HB 223 and HB 281
Members: Rep. Joseph M. Fischer (Chair), Rep. Jason Petrie, Rep. Robert Benvenuti , Rep. John Blanton, Rep. Larry Brown, Rep. Tom Burch, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Angie Hatton, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Stan Lee, Rep. Chad McCoy, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Jason Nemes, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Brandon Reed, Rep. Kevin Sinnette, Rep. Ken Upchurch, Rep. Gerald Watkins

HOUSE STANDING COMMITTEE ON LOCAL GOVERNMENT – 12:00 Noon, Annex Room 131

Agenda: Room 154 – Review of the 2017 Kentucky Small Cities Community Development, Block Grant Program and HUD Section 108 Loan Guarantee Program, Vernon Brown, Executive Director, Office of Federal Grants, Department for Local Government, Public Comments. Room 131 – The following bills are posted and may be called for consideration: HB 246, HB 284, HB 310 and HB 318
Members: Rep. Michael Meredith (Chair), Rep. Rob Rothenburger, Rep. Danny Bentley , Rep. George Brown Jr, Rep. Ken Fleming, Rep. Kelly Flood, Rep. Toby Herald, Rep. DJ Johnson, Rep. Kim King, Rep. Adam Koenig, Rep. Stan Lee, Rep. Brian Linder, Rep. Jerry T. Miller, Rep. Robby Mills, Rep. Phil Moffett, Rep. Steve Riggs, Rep. Attica Scott, Rep. Arnold Simpson, Rep. John Sims Jr, Rep. Kevin Sinnette
Note: House Local Government will be meeting jointly with Senate State and Local Government for a public hearing on the Community Development Block Grant.

SENATE STANDING COMMITTEE ON STATE AND LOCAL GOVERNMENT – 12:00 Noon, Annex Room 154

Agenda: COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT HEARING, Consideration of SB 88, SB 75 and SB 145
Members: Sen. Joe Bowen (Chair), Sen. Stan Humphries, Sen. Ralph Alvarado, Sen. Denise Harper Angel, Sen. Christian McDaniel, Sen. Morgan McGarvey, Sen. Dorsey Ridley, Sen. Albert Robinson, Sen. Wil Schroder, Sen. Dan “Malano” Seum, Sen. Damon Thayer
Note: Senate State and Local Government will be meeting jointly with House Local Government for a public hearing on the Community Development Block Grant.

HOUSE STANDING COMMITTEE ON VETERANS, MILITARY AFFAIRS, AND PUBLIC PROTECTION – 12:30 pm, Annex Room 169

Agenda: Distinguished Veteran. The Pledge of Allegiance. Bills for Consideration: HB 225, HB 311 and HB 13
Members: Rep. Tim Moore (Chair), Rep. Donna Mayfield, Rep. Robert Benvenuti , Rep. Regina Bunch, Rep. Tom Burch, Rep. Will Coursey, Rep. Jeffery Donohue, Rep. Myron Dossett, Rep. Jim DuPlessis, Rep. Chris Fugate, Rep. Jeff Greer, Rep. Chris Harris, Rep. Mark Hart, Rep. Dan Johnson, Rep. DJ Johnson, Rep. Ruth Ann Palumbo, Rep. Brandon Reed, Rep. Rob Rothenburger, Rep. Dean Schamore, Rep. Walker Thomas

House Convenes – 2:00 pm, House Chambers

Senate Convenes – 2:00 pm, Senate Chambers

HOUSE STANDING COMMITTEE ON JUDICIARY – Upon Adjournment, Annex Room 169

Agenda: Consideration of HB 305 and HB 333
Members: Rep. Joseph M. Fischer (Chair), Rep. Jason Petrie, Rep. Robert Benvenuti , Rep. John Blanton, Rep. Larry Brown, Rep. Tom Burch, Rep. McKenzie Cantrell, Rep. Daniel Elliott , Rep. Angie Hatton, Rep. Joni L. Jenkins, Rep. Stan Lee, Rep. Chad McCoy, Rep. C. Wesley Morgan, Rep. Kimberly Poore Moser, Rep. Jason Nemes, Rep. Darryl T. Owens, Rep. Brandon Reed, Rep. Kevin Sinnette, Rep. Ken Upchurch, Rep. Gerald Watkins